Zajímavosti,  Zdraví,  Zdraví a sport,  Zprávy

Upřednostněte ekologickou kosmetiku!

Proč ekologická kosmetika? Protože nám záleží na životním prostředí i našem zdraví!
Představte si den po dni, měsíc po měsíci. Co snídáte, obědváte a večeříte. Co pijete a jakou používáte kosmetiku. Čím si čistíte zuby, myjete vlasy, co nanášíte na pleť. V čem perete prádlo, myjete nádobí, s čím čistíte podlahu a okna. Uvědomte si, kolik plastů a umělých materiálů vás obklopuje. Mnohdy zcela zbytečně, protože se bez nich obejdete.

Všeho moc škodí

Během našeho života se nám vtěle hromadí zbytky pesticidů, zpomalovačů hoření, ftalátů, dioxinů a těžkých kovů. To všechno jsou látky, které se nám do těla dostávají prostřednictvím průmyslově vyráběných potravin, umělých hnojiv, barvených limonád, mýdel, šamponů i zubních past. Přestože se jednotlivé látky v nich obsažené laboratorně testují, problémem se stává tzv. koktejlový efekt.

Škodlivý chemický koktejl

Následky pravidelné konzumace různých chemických látek se vědecky prokazují jen velmi obtížně. A je to právě tento chemický koktejl, který mívá negativní dopady nejenom na zdraví nás samotných, nýbrž i životního prostředí. Stále častěji je ale spojován s problémy zasahujícími celý organismus – nervovými, hormonálními, ledvinovými, jaterními, imunitními i s problémy s reprodukcí.

Chemie je všude kolem nás

Co s tím? Před všemi chemickými látkami neutečeme. Jsou kolem nás, aniž bychom si to uvědomovali. Můžeme ale jejich výskyt v našich životech, když ne přímo eliminovat, tak alespoň je snížit na nutné minimum. Zkuste vyměnit některé potraviny za ty v biokvalitě, a například místo konvenční kosmetice dejte raději přednost té ekologické.

Konvenční versus ekologická

Ta je nejenom oproštěná od škodlivých chemických látek, ale se také ekologicky vyrábí, tedy šetrně k životnímu prostředí. A ideálně ze snadno rozložitelných materiálů. Tyto požadavky splňuje například zero waste kosmetika, tedy kosmetika bez odpadu, po jejímž spotřebování v podstatě nic nezbyde. Obaly se snadno rozloží a nezatíží životní prostředí. Do této kategorie patří třeba pratelné odličovací tampony, tuhé šampony nebo třeba bambusový zubní kartáček.
Jsou to sice malé krůčky, ale pokud je uděláme všichni, bude z nich velký skok. A vy budete blíž k udržitelnějšímu způsobu života.

Napsat komentář