Krása,  Zajímavosti,  Zdraví,  Zdraví a sport

Co je to kratom?

Co si vlastně můžeme představit pod slovem kratom ? V Indonésii je to až 30 metrů vysoký strom latinským názvem Mitragyna Speciosa, který po staletí pomáhá místním obyvatelům zahnat únavu, pozvednout špatnou náladu, nebo potlačit i velmi nepříjemnou bolest.

A jak je to s kratomem u nás v ČR ? Je to v první řadě dost kontroverzní pojem, jedni lidé tvrdí, že je to nebezpečná droga a druhým pak pomáhá stejně jako obyvatelům Indonésie. Smutné na tom je, že státní úřady místo toho, aby podporovaly šíření informací, zatěžují prodejce bylin zákazy a nařízeními evropské unie, které jim zakazují podávat o kratomu většinu informací.

Lidé jsou pak zcela odkázaní na internet, kde se dočtou o Mitragyně mnoho výmyslů, které nejsou nikým a ničím podložené.

Jak, ale tedy kratom ( Mitragyna Speciosa ) funguje na člověka ? Lidé v Indonesii melou listy tohoto stromu na velmi jemný prášek a pijou jej třeba jako my pijeme čaj nebo kávu. Je potřeba říct, že je dobré kratom něčím sladkým ochutit, protože je velmi ale velmi hořký a samotný je téměř nepoživatelný.

Listy kratomu obsahují přes 40 různých alkaloidů ( účinných látek ) ale nejdůležitějšími jsou pro nás asi Mitragynin a 7-OH Mitragynin. Kratom se dělí na pomyslné tři základní barvy. Říkám záměrně pomyslně, protože mezi lidmi koluje fáma, že Mitragyna Speciosa ( kratom ) má desítky různých odrůd což je naprostá lež.

Jedním z nejvíce oblíbených je bílý kratom a zelený kratom a pak následuje červený kratom. Bílý kratom zvládá naprosto skvělým způsobem zahnat únavu i na několik hodin. Dále je tedy tady zelený kratom. Kromě toho, že taky zvládne zahnat únavu, působí na člověka jako přírodní antidepresivum, jinými slovy, že vám navodí stav skvělé nálady. Pak je tady červený kratom, ten je uplně odlišný, protože obsahuje účinnou látku 7-OH Mitragynin, který vzniká při fermentaci listů kratomu. Jeho účinky jsou téměř opačné, než je tomu u bílého a zeleného kratomu. Červený kratom vás příjemně zrelaxuje a navodí pohodový stav uvolnění a pohody. Navíc bylo zjištěno, že červený kratom umí velmi dobře potlačit i silnou bolest.

V USA se odhaduje, že je více než 10 milionů uživatelů. U nás je to jen asi několik tisíc, protože lidé kratom u nás neznají a raději sáhnou po preparátu z lékárny. Co říct na závěr ? Snad u nás kratom nebude zakázán, protože by to byla velká škoda pro lidi co poznali jaký je to skvělý pomocník.

Napsat komentář