Aktivní máma

magazin pro aktivní ženy

Čaj patří k nejoblíbenějším nápojům po celém světě. Dovede nás povzbudit nebo naopak uklidnit, ochladit či zahřát, a hlavně potěšit naše chuťové buňky. Ovšem to pouze za předpokladu, že pijeme ten správný. Jak vybrat opravdu kvalitní z nepřeberného množství, které se dnes nachází na trhu?

Nákup

Opravdu dobrý kvalitní čaj v supermarketech nehledejte, s největší pravděpodobností se tam totiž nenachází. Obvykle je v nich k dostání jen obyčejný pytlíkový čaj nevalné chuti, který obsahuje pouze čajový prach, dochucený navíc bývá umělými aromaty a barvivy. Nenároční konzumenti si u něj mohou pochvalovat maximálně rychlé louhování a jednoduchou přípravu. Zaženou s nimi sice žízeň, ale pokud toužíte po opravdovém gastronomickém zážitku, zamiřte do specializovaných obchůdků a čajoven a sáhněte po kvalitním sypaném čaji.

Skladování

Čaj velice snadno nasává okolní pachy, nesvědčí mu přístup vzduchu ani kontakt se sluncem. Proto si všímejte, jak je v obchodě, kam pro něj vyrazíte, uskladněný. Skleněné dózy nebudou to pravé, protože kvůli světlu ztrácí čajové lístky barvu i aroma. Orientovat se můžete právě podle vůně – pokud nevoní nebo v něm dokonce cítíte cizí pachy či zatuchlinu, pak od něj dejte rychle ruce pryč. Čerstvý čaj je totiž specifický svou příjemnou a nedráždivou vůní – například v případě zeleného čaje vás okouzlí lehké, svěží a uklidňující aroma, u černého čaje zase ucítíte nasládlé tóny květin.

Příprava

Aby kvalitní surovina nepřišla vniveč, nepodceňte ani přípravu čaje. Přesně dodržte doporučený postup, každý si totiž žádá něco jiného. Jakmile si ho osvojíte a stane se pro vás rutinou, můžete se pustit do experimentování – pohrát si třeba s teplotou vody či délkou louhování a vyladit si ho tak přesně podle vašich chutí a přání.

Servírování

Důležitou úlohu sehrává také samotné servírování, podávejte ho nejlépe v porcelánovém šálku bílé barvy nebo čirého skla, ve kterém nejlépe vynikne zabarvení nálevu. Právě ten totiž patří k dalším důležitým parametrům, které určují kvalitu čaje. Jakmile po dopití nápoje naleznete na dně sediment, měli jste tu „čest“ s nekvalitním čajem. Ačkoli to celé vypadá jako velká alchymie, nemusíte se bát. Za pár „pokusů“ a s trochou trpělivosti si gastronomický zážitek zvládnete připravit raz dva!

Napsat komentář