Aktivní máma

magazin pro aktivní ženy

Bez jater člověk nedokáže žít. A bez zdravých jater nemůže kvalitně žít. Čím dříve se o ně začnete starat, tím lépe. 
Hlavní úlohou jater je účast na metabolismu všech živin stejně jako shromažďování vitamínů, glykogenu, železa a celé řady dalších pro zdraví člověka nezbytných látek. Játra však produkují také žluč, která je nezbytná při trávení a vstřebávání tuků jaterní sliznicí. Na stavu našich jater ale závisí i naše imunita, jež má zase zásadní vliv na naše zdraví. Je to zkrátka klasická řetězová reakce.

Pozor na cirhózu jater!

Péči o játra v první řadě dominuje správný životní styl, především eliminace alkoholu, který se na stavu jater podepisuje nejvíce. Pravidelná konzumace byť jen malého množství alkoholu může vést k fatální cirhóze jater.

Vyvarujte se cukrů a tuků

Uvědomujeme si, že to může znít jako obehraná písnička, ale játrům nesvědčí ani přemíra cukrů a tuků stejně jako smažených a přepálených jídel. Riziková ovšem jsou i mnohá volně dostupná léčiva. Na pozoru se mějte především před předávkováním se paracetamolem, který najdete ve většině léčiv proti nachlazení.

Dopřejte si listovou zeleninu

Čím naopak svým játrům prospějete? Samozřejmě zdravým jídelníčkem s dostatkem listové zeleniny, jako jsou kapusta, špenát nebo čekanka. Na jaterní činnost mají ale příznivý vliv i cibule a česnek, mořské řasy, pórek, avokádo nebo olivový olej. Na seznamu jsou ovšem i lněná semínka, artyčoky a kurkuma.

Vyzkoušejte doplňky stravy

A pokud chcete mít stoprocentní jistotu, zařaďte do svého jídelníčku speciální doplňky stravy. Na e-shopu gigalekarna.cz je například k sehnání vynikající přípravek OSTROPESTŘEC PLUS ARTYČOK s výtažky ze dvou rostlin, jež příznivě ovlivňují jaterní funkci, chrání jaterní tkáň a celkově podporují její regeneraci. K tomu podporují vylučování trávicích šťáv, usnadňují trávení a pomáhají udržovat normální funkci střevního traktu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *