Aktivní máma

magazin pro aktivní ženy

S přibývajícím věkem u mužů i žen dochází k řídnutí kostí. Nejvíce náchylné k tomuto postižení ovšem jsou ženy po menopauze, kdy vaječníky přestávají produkovat estrogenní hormony. Právě ty kostní hmotu pomáhají zachovávat.
V ten okamžik je na místě vápník začít tělu dodávat. Pokud se tak nestane, začne ubývat kostní tkáně, následkem čehož se kosti stanou křehčími a náchylnějšími ke zlomeninám. Z ordinace praktického lékaře pak zřejmě odejdete s diagnózou osteoporóza.

Vyhněte se řídnutí kostí

V řadě případů osteoporóza nevyvolává žádné zřetelné příznaky, a první známkou často bývá až fraktura během pádu. K typickým místům takovýchto zlomenin patří oblast nad zápěstím a krčku stehenní kosti. Časté ovšem jsou i spontánní fraktury jednoho či více obratlů, při nichž dochází k drobení kostí, progresivnímu úbytku tělesné výšky a bolestem v důsledku utlačování míšních nervů.

Dbejte na prevenci

Jako účinná prevence vzniku osteoporózy se ukazuje hormonální substituční léčba kompenzující snižující produkci hormonů po menopauze. Vhodné je také odpovídající fyzické zatížení, zejména formou chůze. Důležitý je také jídelníček, v němž jsou zastoupeny všechny důležité vitamíny a minerály – z hlediska osteoporózy především vápník. Jeho nejbohatšími zdroji jsou mléko a mléčné výrobky, zelená listová zelenina, citrusové plody, sardinky a mořské ryby.

Vsaďte na přírodní produkty

Užívat také byste měli také kvalitní doplňky stravy. Vhodný je například přípravek Vápník z moře renomované značky Naturvita zaměřující se na výrobu kvalitních produktů pro zdraví a krásu. Ten navíc spolu s kalciem obsahuje i vitamín D3 usnadňující transport vápníku do krve a jeho následné využití v těle. Přípravek je k sehnání buď na e-shopu značky, či internetové lékárně gigalekarna.cz.

Napsat komentář