Služby, rady, zajímavosti,  Zajímavosti

Káva nebo čaj – který nápoj vás víc nakopne?

Zase jste šli spát příliš pozdě a teď se nemůžete probrat? Byli jste včera posedět s přáteli nebo vás nenechal spát nejmladší člen vaší rodiny? Víme, co vám pomůže a jaký nápoj si uvařit.

Kofein v kávě i v čaji

Kofein je nejrozšířenější stimulant na světě. Stimuluje nervovou soustavu a srdeční činnost. Je to opravdový kouzelník, protože dokáže na určitý čas potlačit únavu a udržet vás vzhůru. Obsažen je samozřejmě v kávě, ale také čaji, limonádách nebo nejrůznějších energetických nápojích. V lékárnách pak lze zakoupit i kofein v tabletách nebo v prášku.

Obecně platí, že účinky kofeinu může člověk cítit 4 až 6 hodin. Záleží také samozřejmě na tom, kolik kofeinu požil a jak je na něj citlivý. Rovněž záleží na tom, zda je člověk zvyklý užívat kofein pravidelně.

Kofein je obsažen v kávových zrnech i v lístcích čaje. Nutno však říci, že ne vždy se chová úplně stejně. To je dáno například tím, že kofein v kávě se pohybuje volně, avšak v čaji je vázán na jiné látky. V případě čaje se tedy účinky kofeinu dostavují později, kofein působí mírněji, ale zato déle.

Káva a kofein

To, jaký bude obsah kofeinu v kávě záleží na dvou věcech – na druhu kávy (arabika má 2–3× méně kofeinu než robusta) a na způsobu přípravy (více kofeinu najdeme v šálku espressa než v šálku filtrované kávy). Podstatné je také samozřejmě i to, kolik kávy člověk vypije.

Káva je charakteristická svým povzbuzujícím účinkem s rychlým nástupem. U čajů je tomu trochu jinak. Jak působí, si ukážeme v následujícím textu.

Nejsilnější káva na světě

Black Insomnia je ve světě hitem. Potřebujete-li opravdu nakopnout, doporučujeme vám ji k vyzkoušení. Jedná se o nejsilnější kávu na světě, která má 2x více kofeinu než espresso. Z nezávislých testů vyplynulo, že 50 g kávy obsahuje neuvěřitelných 1 105 mg kofeinu, což je opravdu extrémní množství.

Důvodem, proč tato káva obsahuje tolik kofeinu, je to, že je tvořena především z robusty (a ta má více kofeinu než arabica). Více kofeinu je v kávě obsaženo také díky specifickému pěstování kávovníku. Káva se praží staro-italskou metodou v německém Bambergu.

Kávu Black Insomnia nejprve doporučujeme vyzkoušet v menším množství, abyste zjistili, jak na ni bude vaše tělo reagovat. Určitě ji pijte jen tehdy, pokud jste kávu normálně zvyklí pít.

Zelený čaj

Zelený čaj je jednou z nejzdravějších potravin na světě. Pomoci vám může nejen s hubnutím, ale má i protizánětlivé účinky, působí jako prevence rakoviny, dokáže ochránit váš mozek před stárnutím či pomoci s učením a pozorností. Obsahuje nejen kofein, ale i l-theanin. Ten zmírňuje efekt kofeinu. Po vypití zeleného čaje nebudete nervózní ani podráždění.

Ačkoliv obecně platí, že káva obsahuje více kofeinu než čaje, tak pokud si připravíte opravdu silný zelený čaj, určitě vás nakopne. Jeden hrneček zeleného čaje (230 ml) obsahuje zhruba 35 mg kofeinu.

Černý čaj

Jeden šálek černého čaje obsahuje asi 40 mg kofeinu – tedy zhruba stejné (jen o trochu menší) množství kofeinu jako je tomu v případě zeleného čaje. Ve srovnání s kávou však v černém čaji najdete kofeinu méně. Výhodou je, že kofein v černém čaji působí jemněji a dlouhodoběji. Energie z jednoho hrnku černého čaje vám tak vydrží mnohem déle. Pokud tedy máte v plánu učící celonoční maraton, uvařte si spíše černý čaj a neklopte do sebe jednu kávu za druhou.

Závěrem: Káva versus čaj aneb Co vás nakopne víc

Jeden šálek černého čaje (200 ml) v průměru obsahuje 40 mg kofeinu, v případě zeleného čaje je to ještě méně. Jedná se tedy zhruba polovinu kofeinu, kolik má stejné množství kávy. Nejvíce kofeinu pak obsahuje káva Black Insomnia.

Pamatujte však, že obsah kofeinu v nápoji není to jediné, na čem záleží. Pokud potřebujete rychlé nakopnutí, zvolte kávu. Pokud chcete ale zůstat vzhůru po celou noc, popíjejte spíše černý nebo zelený čaj, který má dlouhodobější účinky.

Napsat komentář