Služby,  Služby, rady, zajímavosti,  Zprávy

Čím vás zaujme víno Soave?

Soave je jakási italská klasika vyrábějící se z hroznů odrůdy Garganega nedaleko vesnice Soave v severní Itálii. Samotná oblast je proslulá svými pikantními bílými víny, která se perfektně hodí k mořským plodům. Okolní kopce jsou vulkanického původu, což činí region obzvláště úrodný. V kombinaci s tamním klimatem má Soave ideální podmínky pro pěstování vinné révy.

Druhy vína Soave

Soave zdaleka není jedno jediné víno, ale jedná se o souhrnné označení pro různé druhy. Všechna tato vína mají podobné chuťové tóny a strukturu, avšak v závislosti na kategorii mohou být některá šumivá, zatímco jiná jsou sladší než obvykle. Existuje pět druhů Soave.

  • Soave: V obchodech je nejčastěji k dostání standardní druh Soave. Vína jsou jednoduchá. Vyrábí se v rovinaté oblasti Soave.
  • Soave Spumante: Jedná se o šumivé víno.
  • Soave Colli Scalier: Vína se vyrábějí v kopcovitějších částech Soave, ovšem jsou dražší než běžné druhy.
  • Soave Classico: Jedná se o původní typ Soave, od kterého se odvíjejí všechny ostatní. Vyrábí se v kopcích v blízkosti Castello di Soave a je dražší
  • Recioto di Soave: Recioto di Soave je sladší odrůda pro ty, kteří nemají rádi suchá vína.

Chuťový profil

Pravděpodobně nejčastějšími chuťovými tóny, které se vyskytují ve všech typech vín Soave, jsou kůra melounu a pomerančová kůra. Vedle těchto dvou druhů ovoce lze očekávat i tóny broskví a sladších bylinek, jako je majoránka. Soave je často suché a mnozí ho popisují jako víno, které má vedle ovocných tónů i slanou chuť. Víno je také poměrně lehké, takže je skvělou volbou v horkých dnech, kdy se chcete vyhnout těžším vínům.

Jestliže hledáte internetový obchod, odkud si víno objednáte, podívejte se na Vinodoc.cz. V nabídce jsou také láhve jako Moscato d’Asti, Brachetto del Piemonte a další. Online prodejna expeduje objednávky poměrně rychle.

Napsat komentář