Bydlení

Bytový textil bude mít v domácnostech vždy své místo

I když je dnes v rámci interiérové architektury módní hlavně severský styl, který se vyznačuje maximální střídmostí, a to včetně bytového textilu, v českých domácnostech se tento druh doplňků pořád používá ve velkém.

Záclony

Absence záclon je dnes ve skandinávských obydlích poměrně běžná, nicméně v našich zeměpisných šířkách k ničemu takovému nedochází, alespoň ne ve větší míře.

Klasické hotové záclony či hotové voálové záclony mají v českých bytech stále své místo a je to tak dobře. Jedná se totiž nejen o okenní ozdobu, ale zároveň také i o způsob, jak se chránit před zvídavými pohledy z ulice. Tento bytový textil totiž perfektně zakrývá dění za oknem.

Je zde však jeden problém – takto fungují pouze v případech, kdy se doma nesvítí. Jakmile se rozžhaví žárovka, clona ze záclon přestane fungovat.

Právě proto je dobré mít také nějakou formu stínění. Běžně se doporučují rolety, respektive žaluzie. Obojí se ale může pěkně prodražit. Mnohem levnější možností jsou závěsy.

Závěsy

Závěsy na okna se dají pořídit i za pár stovek. A mohou být skutečně velice pěkné. Standardně jsou v nabídce jak jednoduché jednobarevné modely, tak i kousky s různými vzory. Běžný zákazník by tak neměl mít problém najít si pro sebe to pravé ořechové.

Specialitou jsou potom takzvané blackout závěsy. Ty, jak již název napovídá, jsou vhodné k vytvoření dokonalé tmy v místnosti. Nejenže jsou neprůhledné, ale rovněž i neprůsvitné.

Druhou zmíněnou vlastnost dokáží ocenit hlavně lidé pracující na směny. Ti musí často spávat i během dne, což bývá vzhledem ke slunečnímu světlu dosti problematické.

Povlečení

I dobrým povlečením je možné si vylepšit spánek. Vybrat si ovšem správně není vyloženě jednoduché. Obecně se doporučuje lidem nemajících potíže s alergiemi koupit si prodyšné povlečení z přírodních materiálů typu vlna či bavlna.

Kdo však trpí třeba sennou rýmou, ten by měl sáhnout spíše po něčem syntetickém. Takovéto povlečení totiž často bývá antialergické.

Napsat komentář