Uncategorized

Bolest žaludku: jak zjistit z čeho pramení?

Bolest žaludku je nejen nepříjemná – může být také velmi nebezpečná. Příčin, které ji způsobují, je mnoho a v některých případech se může jednat o průvodní znaky komplikovaného onemocnění.

Jaké známe druhy bolesti žaludku?

Jaká bolest žaludku vlastně je? Může se jednat o tupou bolest, která se projevuje jako soustavný silný a poměrně nepříjemný tlak v oblasti břicha. Ostrá bolest oproti tomu připomíná spíše bodání či píchání. Rozlišujeme také křečovitou bolest břicha, kdy se tato oblast bolestivě svírá v křečích v různých intervalech. Velmi častým bolestivým pocitem okolo žaludku je rovněž plynatost či nadýmání. To se vyznačuje pocitem plného a nafouknutého břicha a mohou ji také doprovázet nepříjemné křeče.

Kde vás břicho bolí?

Oblast, která je bolestí zasažená, vám může o příčině mnoho napovědět. Pokud vás bolí oblast v okolí pupíku, může jít o namožené břišní svaly, ale také o břišní kýlu či zánět střeva nebo slinivky. Bolest v nadbřišku často souvisí s podrážděným žaludkem či jícnem. Bolest v pravé části břicha může souviset se žlučníkem, bolest na levé straně pak se slezinou, slinivkou, žaludkem či dvanácterníkem. Pokud vás pobolívá pravá strana podbřišku, může se jednat o zánět slepého střeva, projevuje se tak také Crohnova choroba. Všímejte si i dalších příznaků (nevolnost, zácpa, průjem apod.)

Kdy navštívit doktora?

Nejdříve je nutné si uvědomit, jak často se bolest žaludku objevuje. Pokud vás břicho bolí jen občas, zkuste vypozorovat, co jí předcházelo. Jsou jídla a nápoje, které našemu žaludku nedělají dobře. Vezměte si uklidňující lék na podrážděný žaludek, například Chioskou mastichu, a sledujte, zda bolest odeznívá, nebo jde o něco vážnějšího. Jakmile se ale bolest břicha objevuje pravidelně nebo se její intenzita zhoršuje, je nutné věnovat jí větší pozornost. Pokud si nejste jistí, můžete svého lékaře či ambulanci kontaktovat nejdříve telefonicky. Vždy je ale lepší zbytečná návštěva, než zanedbané zdraví.

Jak si od bolesti ulevit?

Existuje mnoho prostředků, které vám pomohou se bolesti žaludku zbavit. Podrážděný žaludek a bolesti s ním spojené jsou často způsobené nezdravým žaludečním prostředím. Látek, které pomáhají udržet tuto oblast v dobrém stavu, je několik. Jednou z nich je i Chioská masticha, tedy pryskyřice řečíku lentišku. Masticha je vynikající doplněk stravy, který uklidní žaludek, funguje jako prevence mnoha nepříjemností a také jako pomocník při léčbě různých žaludečních či střevních onemocnění.

Napsat komentář