Bydlení

Úvěr ze stavebního spoření je jedna z možností, jak financovat vlastní bydlení

Přestože jsou ceny nemovitostí v současné době vysoké a úrokové sazby hypotečních úvěrů rostou, zájem o vlastní bydlení mají lidé neustále. Pokud plánujete investovat do nemovitosti, měla byste vědět, že hypoteční úvěr není jediná možnost, jak financovat vysněný rodinný dům či krásný byt v centru města. Vyplatí se čerpat úvěr ze stavebního spoření? Jaké jsou jeho přednosti? Právě na tyto dvě otázky vám odpoví následující řádky.

Stavební spoření je produkt, který by měla mít sjednaná každá rodina (alespoň jeden její člen), protože umožňuje šetřit peníze se státní podporou, a potom nabízí možnost čerpat výhodný úvěr ze stavebního spoření. Stavební spoření můžete sjednat klidně i svým dětem. V dospělosti totiž ocení, že už mají naspořenou určitou částku, a tak si o zbývající finance, které potřebují na koupi nemovitosti, požádají právě formou úvěru ze stavebního spoření.

Stavebnímu spoření náleží státní podpora

Stavební spoření se doporučuje také kvůli tomu, že se jedná o státem podporovaný finanční produkt, tedy získáte státní podporu ve výši 10 % z naspořené částky, maximálně však 2 000 korun za rok.

Česká národní banka v loňském roce docela zpřísnila podmínky pro získání hypotečního úvěru, například žadatel je povinen mít alespoň 10 % vlastních zdrojů. Právě z daného důvodu stoupl zájem o stavební spoření, protože se jedná o výhodné financování bydlení v plném rozsahu.

Úrokové sazby hypoték stoupají

Výši úrokových sazeb ovlivňuje ekonomická situace České republiky, přičemž v posledních měsících úrokové sazby neustále rostou. Jestliže však uzavřete smlouvu o stavebním spoření, máte možnost získat mnohem výhodnější úrokovou sazbu v případě, že byste potom čerpali úvěr ze stavebního spoření. Při podpisování smlouvy totiž víte, na kolik by vás v budoucnu případná půjčka na byt vyšla.

Ideální tedy je nyní nastavit vhodný finanční plán, s nímž vám pomůže dobrý finanční poradce. Navrhne vám různé modely, jak nejrychleji a efektivně naspořit potřebnou částku, abyste mohla čerpat výhodný úvěr bez ručitele, a potom vám pomůže i se samotným sjednáváním úvěru.

Napsat komentář