Aktivní máma

magazin pro aktivní ženy

Parkoviště letiště Ruzyně nabízí dva způsoby krátkodobého parkování. Prvním volba připadá na parkoviště hlavního terminálu 1. To slouží přijíždějícím automobilům, taxislužbě, autobusům nebo ostatním vozidlům přijíždějícím k tomuto terminálu.

Ten je vyhrazený pro odlety z České republiky do Schengenského prostoru. Parkovací areál je rozdělen do dvou sekcí. Jedna je vyhrazena pro vjezd a stání autobusů a taxislužby airport fix taxi, která je oficiální smluvní taxislužbou pro odvoz cestujících z letiště do Prahy a ta zbývající pro příjezd klasických osobních automobilů cestujících a ostatních přepravců.

V případě příjezdu na terminál 2 specializovaný na lety do Schengenských zemí, můžeme využít expresního parkingu přímo před odletovou halou. Tu můžeme objevit  v druhém nadzemním podlaží, Oba terminály jsou přístupné z hlavní příjezdové cesty vedoucí přímo z dálnice.

Jak je to s expresními parkovišti před terminály?

Oba terminály umožňují každému osobnímu vozidlu zastavit na místech expresního parkování. V obou případech můžete zaparkovat pouze na 48h. Po uplynutí dvou dnů může dorazit odtahovka a vy budete hradit odtah, následný pobyt na parkovišti odtahové služby i původní cenu parkování. To je ta nejméně rozumná a výhodná varianta za všech.

Jaká jsou pravidla expresních parkovišť:

  •         Každý automobil má dva volné vjezdy během jednoho kalendářního dne zdarma.
  •         Vstupy lze použít jednou pro parkoviště spodní a druhý pro parkoviště terminálu vrchního.  
  •         V případě, že překročíte uvedených 15 minut zdarma, budete nuceni uhradit částku za 1h parkování na tomto parkingu, což je standardně 100 Kč.

Jaké jsou možnosti dlouhodobého parkingu?

Dlouhodobý parking je velmi rozšířenou možností nejen v nejbližším okolí letiště. Tyto parkovací zóny lze shrnout do víceméně dvou hlavních kategorií. Dlouhodobé parkování přímo v areálu letiště nebo parkování v přilehlém okolí.  Perimetr 15 km od hlavní části letiště nabízí několik možností parkování. Hlavní rozhodovací faktor bude pravděpodobně cena a kvalita služeb.

Na neoficiálních parkovištích je většinou cenové rozpětí 400-1000 v průběhu jednoho měsíce. Varianta parkování na oficiální parkovišti může vyjít i na ceny okolo 2500. Výsledná částka vychází z počtu dnů, které jste strávili zaparkovaní. Na začátku pobytu jsou ceny nejvyšší a postupně se snižují.

Mám zaparkováno. Jak se teď můžu odbavit?

V případě, že už nastal čas přesunu do letové zóny je v plánu odbavení. Časy jednotlivých letů najdete přehledně uvedené přímo na rozpisové tabuli v letové hale, kde si můžeme jednoduše vyhledat náš let podle jeho čísla, finální destinace nebo času odletu.

Jakmile máme tuto základní informaci, jsme potom přesměrování na jednotlivé odbavovací stanoviště, kde necháme zvážit naše zavazadla, získáme palubní lístek a můžeme postoupit dále k pasové kontrole. Po té už jsme v letové zóně, kde je potřeba vyhledat patřičnou bránu a vyčkat na čas odletu.

Musím se odbavovat i při odletu do Schengenských zemí?

Letíte-li do těchto evropských zemí, můžete si odbavování urychlit. To je možné díky speciálnímu odbavovacímu kiosku, kde načteme naše letenky pomocí speciálního kódu a bude nám následně automaticky vygenerován palubní lístek s patřičnou bránou, místem v letadle a dalšími důležitými informacemi. Tato možnost bývá rychlejší a často pohodlnějším způsobem odbavení.

Do systému rychlého odbavení se registrujete a následně vyberete dostupný datum a čas. Rezervované okno pro odbavení je vždy jen 30 minut a poté přístup propadá bez náhrady. Expresní odbavení vyjde na 150 Kč včetně daně na osobu. K objednávce můžete přidat i doplňkové služby v podobě letištních salónů.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *