Služby,  Služby, rady, zajímavosti

Malé děti a výuka angličtiny? Smysl má, ale musí mít koncept

Předškolní výuka angličtiny je častým tématem rodičů, kteří by rádi ratolestem položili pevné základy dobré jazykové výbavy a zajistili jim určitou výhodu v budoucnu. Na zásadní otázku, tedy zda má vůbec vzdělávání nejmenších smysl, již odpověděli mnozí odborníci. Bylo prokázáno, že dětský mozek je na cizí jazyky perfektně připraven a učení ho rozhodně nezatěžuje. Naopak – je-li prováděno správně, pak má dítě velkou šanci, že bude v pozdějším věku hovořit plynuleji a s lepší výslovností než vrstevníci, kteří v útlém věku do kontaktu s cizí řečí nepřišli.

Výuka v tradiční mateřské škole za moc nestojí

Předškolní angličtina pro děti má mnoho podob. Naprostá většina dětí se s cizí řečí poprvé seznamuje v mateřské škole, ale obvykle jde jen o pár základních obratů a slovíček. Děti se sice naučí jazyk rozeznat, jenomže tím většinou dopad předškolního vzdělávání končí. Aby se dítě rozmluvilo, museli by na výuku navázat rodiče nebo někdo z blízkého okolí. A daná osoba by měla mít angličtinu perfektní, jinak hrozí, že si dítě osvojí špatné návyky. Ideální je samozřejmě rodilý mluvčí.

Na mnohem vyšší úrovni jsou anglické mateřské školy, ale není jich mnoho, mají omezenou kapacitu a pro většinu rodičů jsou finančně nedostupné. A i kdyby dítko do takové instituce docházelo, v prvních dvou třídách na základní škole se angličtinou pravděpodobně nesetká a většinu vědomostí zapomene. Když pak ve třetí třídě na výuku naváže, vrstevníci jej zanedlouho doženou.

Řešením je vhodně zvolený kurz

Jak zajistit, aby bylo učení cizího jazyka efektivní? Je to poměrně snadné – stačí si vybrat výukovou metodu, která napodobuje podmínky dítěte z bilingvního prostředí. K těm nejoblíbenějším patří Wattsenglish a vyučuje podle ní například pražská jazyková škola JS FAN, kde se děti připravují také na kurz Movers.

Wattsenglish spočívá v osvojování angličtiny přirozenou cestou. Děti si hrají a komunikují s lektorem na základě vzniklých situací, zapojují všechny smysly a využívají tzv. emocionální paměť. Výuka má na míle daleko od klasického mechanického biflování slovíček, a právě proto je velmi účinná. Naprostá většina rodičů si ji pochvaluje a doporučuje ostatním.

Napsat komentář