Bydlení

Kamna jsou dnes velmi populární

Topit při současných cenách plynem nebo elektřinou je očistec. Problém je, že takto generuje teplo naprostá většina českých domácností. Mnoho lidí tak v rámci úspor raději doma mrzne, než aby si zatopili.

Takové oběti však nejsou nutné, a to ani v současné době. Topit se dá více způsoby a kupodivu i docela levně. Stačí si pořídit vhodná krbová kamna.

Dřevo je levnější

Krbová kamna má doma stále větší počet našinců. Důvod je docela prostý – topí se v nich dřevem. Tento druh paliva má tu výhodu, že nám jen tak nedojde, a navíc je ekologický. Dřevo roste i u nás, a to v docela velkých počtech. Nemusíme ho tudíž ve velkém množství dovážet odjinud.

Valná část majitelů kamen topí tradičně polínky. Ne každý má však možnosti či chuť si je nasekat. Proto získávají na popularitě i produkty typu pelety. V podstatě jde také o dřevo, avšak ve formě stlačených třísek.

Pelety se běžně dodávají v nepromokavých obalech, což mimo jiné znamená i možnost je skladovat na místech, kde se běžně udržuje vlhkost. Ovšem pozor, takto je možné je mít uskladněné pouze v nerozbaleném stavu. Jakmile se jednou obal otevře, je vhodné ho dát někam do sucha.

Výhřevnost je zásadní

I když krbová kamna dokáží zaujmout rovněž svými vizuálními vlastnostmi, mnohem zásadnější je u nich výhřevnost. Pro každý byt či dům je důležité vybírat kamna individuálně. Modely s velkou výhřevností jsou vhodné do rodinných domků, potažmo prostornějších bytů, zatímco kamna s nižší výhřevností udělají nejlepší práci v menších obydlích typu garsonky.

Údržba kamen

Na rozdíl od ústředního topení je nezbytné kamna udržovat v dobré kondici. Toho se nejlépe dá dosáhnout pravidelným čištěním kouřovodů. Když totiž kouřovodem plynule neproudí zplodiny, nemohou kamna fungovat normálně. V horším případě se dokonce může stát, že explodují a zaneřádí celou místnost.

Napsat komentář