Zajímavosti,  Zprávy

Jak se aktivně starat o finance, aby neztratily hodnotu? Investujte do zlata

Možná už jste zaregistrovali rostoucí inflaci, kvůli níž dochází ke snižování hodnoty peněz. Jednoduše si za ně koupíte méně nežli před rokem. A dá se čekat, že se inflační tlaky budou ještě zvyšovat, někteří odborníci čekají strmý nárůst cen zboží a služeb, jenž už je ale do jisté míry patrný nyní. Jak se tedy správně zachovat? Nastává ta pravá doba na investování do zlata.

Proč zvolit zrovna investiční zlato?

Zlato je přímo ideální komoditou, do níž lze před skutečným začátkem inflace a ekonomické krize investovat. Jde totiž o drahý kov, který si v dlouhodobém horizontu drží svoji stabilní pozici a jeho cena nikdy výrazně neklesá, a to právě ani v důsledku inflace, vůči níž je zlato takřka imunní. Tím, že jsou zlata na světě pouze omezené zásoby a neustále je po něm velká poptávka, nikdy nedojde na burzách ke krachu jeho hodnoty, ba spíše jeho cena ještě poroste. Investujete-li tak do zlata včas, máte možnost ochránit vložené finanční prostředky před zbytečnou ztrátou jejich reálné kupní síly.

Ušetřete na DPH. Zlato má výjimku

Zlato se jako investiční příležitost vyplatí ještě z dalšího důvodu. Nepodléhá totiž dani z přidané hodnoty, která se jinak u všech ostatních komodit, investiční stříbro nevyjímaje, pohybuje nyní na 21 %. Koupí zlata tak vlastně ušetříte nemalé množství peněz, případně ty, jež by vám musely jinak pokrýt DPH, můžete klidně dále investovat.

Z výše uvedených důvodů je logické, že zájem o investiční zlato mezi lidmi a obchodníky roste. Tuzemští prodejci už dnes hlásí pro letošní rok rekordní zájem mezi novými klienty. Těmi nejsou jen velcí investoři, ale právě také drobní střadatelé z mladší a střední generace, kteří již mají vžité určité ekonomické smýšlení, na rozdíl od konzervativnější starší generace, jež obecně podobným komoditám nedůvěřuje. A to je jistě škoda, protože zlato je skutečně považované za velmi bezpečný druh investice. Jistě vám to sdělí všichni odborníci, které oslovíte.

Zájem nových klientů potvrzuje také Pavel Trtík, zakladatel internetového obchodu zlate-mince.cz. Tento eshop na trhu funguje už od roku 2003 a za dobu svého provozu obsloužil již velké množství klientů. Pavel Trtík uvádí: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky o hmotnosti 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“ A k tomu ještě dodává: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Zlaté mince a slitky dostupné v českých eshopech a obchodech

Investiční zlato si můžete vybrat ve dvou základních provedeních – slitcích (někdy též nazývaných jako cihličky) a mincích. Pro větší investice se zpravidla hodí zlaté slitky. Aktuálně jsou v kurzu například švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus, jinak se do Česka dováží cihličky především z Německa či Rakouska. Pokud jde o mince, výběr je rovněž rozmanitý. Jste-li správnými patrioty, pak možná sáhnete po zlatých dukátech, jimž dominuje Karel IV., za jehož panování došlo k ustanovení ryzosti a velikosti zlatých dukátů jako platidel. Dále jsou mezi sběrateli a investory v oblibě rovněž zlaté mince Wiener Philharmoniker. Vybrané tuzemské obchody už dokonce nabízejí edici pro rok 2021.

O rodinné finance je určitě dobré se starat. Nenechávejte je zbytečně ležet ladem, raději je vhodně investujte. Zlato vás v tomto směru nezklame.

Napsat komentář