Móda a styl

Botox: Hvězda mezi kosmetickými zákroky

Botox, tedy botulotoxin, je jednou z nejčastějších kosmetických procedur. Estetičtí chirurgové ho používají pro různé účely, především pak v boji proti linkám a vráskám. Někteří lidé botox odsuzují, jiní na něho nedají dopustit. Jaké jsou tedy jeho účinky a jak se provádí?

Botox se v medicíně objevil poměrně pozdě. Představen byl v roce 1980 týmem očních lékařů, kteří ho používali k léčbě optických svalových potíží. O dvanáct let později byl schválen americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro kosmetické účely a nyní pomáhá milionům pacientů zbavit se třeba otravných vrásek v oblasti celého obličeje. Jen v USA zaznamenali v roce 2005 až 3,8 milionu ošetření, a celosvětově roste počet botoxových zákroků o dvacet procent ročně. Botox se totiž užívá i při léčbě nepříjemných onemocnění, třeba osteoartrózy (nemoc kloubů) či hyperhidrózy (nadměrné pocení).

Pro estetickou chirurgii je botox klíčový.

Pro celebrity i manažerky
Britský list Daily Telegraph nedávno poukázal na to, že botoxu fandí hlavně ženy ve vedoucích funkcích. Prý si ho už nechávají vpichovat i do chodidel, aby v období nabitém vánočními večírky vydržely ve střevíčcích s jehlovými podpatky. V oblibě ho mají ale i tuzemské a zahraniční celebrity. Není tajemství, že ve snaze zdokonalit svůj vzhled se podrobila několika zákrokům v podobě botulotoxinových injekcí třeba modelka Agáta Hanychová či Hana Krampolová.
Ještě populárnější je ale botox v Hollywoodu. Mezi velké fanoušky botoxových injekcí patří třeba herečka Megan Fox, která si nechala vpíchnout hned několik dávek mezi obočí, či zpěvačky Fergie a Victoria Beckham. Nestydí se za něj ale ani někteří muži. Slabost pro botox má herec David Hasselhoff  i známý šéfkuchař Gordon Ramsay.

Kdo preferuje přirozený vzhled?
Jsou ale i celebrity, které fandí přirozenému stárnutí a botoxu říkají razantní ne. Injekce jedu umrtvujícího mimické svaly prý ke štěstí nepotřebují. Například hvězda seriálu Zoufalé manželky Teri Hatcher se na protest proti umělému vylepšování vyfotila z blízka, nenalíčená a těsně po sprše. Své fotky pak přidala na internetovou sociální síť Facebook a připojila patřičný komentář.
Stejný názor sdílí také představitelka Pretty Woman Julia Roberts. Ta chce, aby obličej vyprávěl příběh jejího života a aby její děti už z výrazu tváře poznaly, co si myslí. Mezi další hvězdy, které botox odsuzují, jsou například zpěvačka Anastacia nebo herečka Jennifer Aniston.

 

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY O BOTOXU

Co je to botulotoxin?
Jde o toxickou směs produkovanou bakterií Clostridium botulinum. Název pochází z latinského botulus = klobása, proto se mu říká klobásový jed. A skutečně jde o jed, a to o jeden z neúčinnějších, který však lidem paradoxně pomáhá ke kráse. V estetické chirurgii se používá pod obchodním označením Botox.

Jak funguje?
Injekcí se pod kůži vstříkne směs, která omezuje pohyb obličejových svalů. To brání vzniku vrásek a vyhladí obličej. Výsledky jsou zpravidla vidět už během prvního týdne po aplikaci. Efekt však postupně odeznívá, a tak je vhodné botoxové injekce opakovat.

Botox se vstřikuje injekční stříkačkou.Bolí botoxová injekce?
Lékař určí objem botoxu, který má být použit, a poté vám ho malou injekcí vpíchne do svalu v obličeji. Může se »napíchnout« i několik bodů najednou. Zákrok se obvykle provádí bez anestézie. Pacient může pociťovat nepříjemný pocity z injekční jehly, ale většinou se není čeho bát – lokální anestetikum se běžně nepoužívá. Vše trvá v závislosti na rozsahu ošetření několik minut a pacient jde hned domů. Pozor! Botox rozhodně není určen pro osoby mladší 18 let nebo starší než 65 let.

Existují nežádoucí účinky?
O tom se vědci stále přou. Existují různé studie – například vědci z Cornellovy univerzity v USA ze svých výzkumů nedávno usoudili, že botox vrásky neodstraňuje, ale naopak vyvolává další. Jiné studie, třeba německých odborníků, to však popírají. Nic nezkazíte tím, když se vašeho lékaře na možné zdravotní komplikace zeptáte sami…

Cena se liší
K rozšíření botoxových injekcí přispěla zejména velmi levná výrobní cena přípravku, která se pohybuje v korunových položkách. Injekce obsahují zejména vodu, botoxu jsou pouze mikrostopy, aby zákrok nemohl pacientovi uškodit.

Napsat komentář