Zdraví

Bavlněná, jednorázová či nanorouška? Jakou roušku si vybrat?

Povinnost nosit roušku tu s námi bude, ať se nám to líbí, nebo ne, asi ještě dlouho. Za tu dobu, co je nosíme, už jste asi přišli na to, který druh ochrany dýchacích cest je vám nejpohodlnější. Není totiž rouška jako rouška. Jaké tedy máte možnosti?

Vlastní ušitá rouška

Takhle jsme na jaře všichni začínali. Koupit roušky nikde nešlo, tak si je každý šil po svém. Výhodou vlastní roušky je možnost vytvořit si vlastní design i střih, který je vám nejpohodlnější. Střihů existuje hned několik, na různých fórech naleznete šablony ke stažení, videonávody a podrobné obrázkové postupy, jak si vlastní roušku ušít.

Potřebovat k tomu budete látku, ideálně 100% bavlnu. Na tu nejjednodušší roušku vám postačí čtverec 20 × 20 cm. Dále pak nit, nůžky, žehličku, pravítko, metr či cokoliv jiného na měření, šicí stroj nebo jehlu a dostatečnou trpělivost. Jako poslední věc pak gumičku či úzký proužek látky na uchycení roušky kolem hlavy. Vše potřebné vám poskytne internetová galanterie.

Když už se do šití pustíte, vyrobte si více než jednu roušku. Aby správně fungovala, nemůžete mít jednu na celý měsíc. Také je třeba se o ni starat, tedy po použití vyprat či vyvařit. Ušijte si jich tedy několik, které budete střídat.

Jednorázová či bavlněná rouška z e-shopu

Pokud nemáte čas nebo dostatečnou zručnost na zhotovení roušky svépomocí, v tuto dobu už naštěstí mají e-shopy dostatečné skladové zásoby, abyste si u nich své roušky mohli zakoupit. Bavlněné roušky si můžete vybrat v různých barvách a vzorech, od obyčejné černé, která doplní váš elegantní outfit, až po různé barevné a obrázkové pro děti.

Používat můžete také jednorázové ústenky. Pro někoho mohou být pohodlnější variantou, nelze je však prát a po použití je třeba je vyhodit.

Nanoroušky či antivirové šátky

Poslední možnost představují výrobky z nanotechnologií. Je to velmi účinná ochrana úst a nosu a navíc velmi pohodlná na nošení. Stejně jako bavlněné či jednorázové roušky, i tyto nakoupíte na e-shopu Mikaton.cz.

Napsat komentář