Služby, rady, zajímavosti,  Zprávy

Primát.cz aneb vystudovat vysokou bez kamarádů je těžké

Vysoká škola vyžaduje po studentech nejen zapamatování velkého množství učiva, ale také motivaci, dodržování termínů a plnění úkolů. Zátěž je nemalá, a kdyby chtěl člověk všechno zvládat sám, šlo by to jen těžko. Mít partu kamarádů, kteří vám připomenou, že příští týden se odevzdává projekt, a podělí se o své zápisky, je k nezaplacení. A když je nemáte? Pak je tu Primát.cz!

Primát je český web, který sdružuje studenty z různých škol po celé republice a podporuje je v tom, aby si navzájem pomáhali. Prvotním účelem webu je sdílet mezi sebou poznámky a studijní materiály, nicméně řeší se tady toho daleko více. V diskuzích si studenti radí s úkoly a projekty a snaží se všemožně pomáhat. Co z toho mají? Banány a karmu.

Ty pomůžeš mně a já zase tobě

Každý registrovaný uživatel sbírá banány, které se používají jako měna. Za banány si student může prohlížet studijní materiály nahrané od jiných lidí. Sám je může získat tím, že také něco nahraje, přivede na web kamarády nebo si je koupí. Zároveň však musí sbírat karmu. Čím je karma vyšší, tím méně banánů pak stojí stahování materiálů. Karma se zvyšuje například pomáháním ostatním. Celý systém funguje skvěle, studenti mají motivaci nahrávat vlastní materiály, aby mohli stahovat cizí, a pomáhat ostatním, aby stahovali za méně banánů.

I meziškolní sdílení někdy stojí za to

Když si student na profilu vyplní školu či fakultu, budou mu primárně nabízeny materiály k předmětům vyučovaným právě na jeho škole. Nicméně ani materiály z jiných škol často nejsou k zahození. Z prezentací odjinud lze probíraná látka kolikrát pochopit lépe, někdy tam dohledáte i další zajímavosti či rozšiřující učivo. A kdybyste náhodou něco nechápali, vždycky se přímo na webu můžete zeptat člověka, který na dané škole studuje, třeba si s tím poradí. Společný brainstorming* vás jistě dovede k řešení lépe, než kdybyste nad problémem seděli sami doma. Sám člověk nikdy nikam daleko nedojde.

*Anglický termín brainstorming (čti brejnstórmink) se překládá také jako „bouření mozků“ nebo také jako „burza nápadů“. Tuto metodu často využívají při své práci tzv. kreativci. Ale je používána i v podnikání a obecně v oblastech lidských činností, které se pojí s tvořivostí či řešením náročnějších problémů či úkolů. Ve škole se pak vhodný pro skupinovou výuku i individuální organizační formu.

Napsat komentář