Cestování,  Služby

Před osedláním kola

Jasná obloha, slunečné počasí, příjemná teplota a očekávání příjemných volných dnů. Po dnech strávených v interiérech, v lepším případě na horách na lyžích, není příjemnější změny než si provětrat hlavu na kole.

Cyklistice se podařila úžasná věc. Spojit dopravní prostředek, zdravý životní styl a relaxaci do jednoho celku. Jízdní kolo s sebou však nese, jako každý jiný dopravní prostředek, jistou dávku zodpovědnosti. Přece jen je aktivní součástí dopravního provozu, proto bychom se měli o stav našeho kola starat stejně, jako se staráme o auto.

V čistotě je zdraví

O čistění kola snad ani netřeba psát. Hygiena prostě musí být. Když už jsme u zdravotních aspektů, tak i kolo může mít problémy s „klouby“. Tím máme na mysli všechny pohyblivé součásti vašeho stroje.

Řetěz patří mezi ty nejdůležitější. Odmastit a znovu namazat. Zní to velmi jednoduše, ale věnujte tomuto úkonu maximální pozornost. Nezanedbatelný není ani přípravek, který na to použijete. Ještě chvíli na ukázku zůstaneme u naší analogie s klouby. Když vás bolí, taky si je také nepotíráte jakoukoliv mastí.

Po řetězu dopřejte péči i ostatním součástkám – kolečka na převodech, sedlo apod. Nezapomeňte zkontrolovat ráfkové spoje, rovnoměrnost dotáhnutí výpletu a osovou souměrnost kola.

Nebojte se využít odbornou pomoc, kolo to ocení

Tímto ale práce nekončí. Jak tedy jízdní kola udržovat? Ještě jsou tu lanka, brzdy, vidlice, pokud máte odpružení, tak i tomu musíte věnovat svůj čas, náboje, páčky a kličky, které je potřeba pravidelně dotahovat. To všechno vyžaduje čas a mnohdy i odbornou pomoc.

Nejlépe se o vaše zdraví postarají lékaři, o vaše auto mechanici a proč by tomu mělo být jinak u jízdního kola? Kdo jiný vám zajistí lepší kontrolu a servis, než na slovo vzatí odborníci? Je to důležité pro vaši bezpečnost, bezpečnost vaší rodiny a nakonec i celého kola.

Napsat komentář