Jestliže hledáte pronájem bytu v Ostravě, máme pro vás dobré zprávy. V nabídkách realitních kanceláří v současnosti narazíte na stovky volných bytů všech velikostí a dispozic, a ceny nejsou tak velké jako na novostavby v Praze. Většina z nich je navíc nabízena za rozumné peníze. Například velice žádané 2+kk, či 2+1 můžete mít nejčastěji za nějakých 6 500 až 7 000 korun měsíčně! Určitě si vyberete. Víte ale, na co je třeba dbát při podpisu smlouvy? Co musí tento dokument zahrnout a co by v něm naopak rozhodně být nemělo?
Pronájem bytu seženete snadno
Už před pandemií viru Covid-19 patřila Ostrava k těm místům naší republiky, kde bylo hledání volného nájemního bytu poměrně snadné. Nejen v porovnání s městy jako jsou Praha, Brno, Plzeň nebo třeba Olomouc, ale i ve srovnání s celou řadou dalších lokalit. Nájmy nedosahovaly nijak extrémních výšek a rovněž nabídka volných nemovitostí byla docela široká. Současný propad ekonomiky a s tím související pokles příjmů mnoha českých domácností tento stav ještě umocnil. Na jaře u nás sice o pomoc s placením nájemného požádalo jen pár desítek lidí, ale s podzimní vlnou nemoci se situace o poznání zhoršila. Následkem toho nájmy v posledních měsících mírně klesly. V Ostravě byste dnes s hledáním volného bytu neměli mít větší potíže. Jen na webech realitních kanceláří jich je v současnosti nabízeno několik set.
5 tisíc za garsonku, 7 tisíc za 2+1
Téměř celou dekádu rostly nájmy v České republice nebývalým tempem. Teprve letos dochází k jejich stagnaci a na mnoha místech dokonce i k mírnému poklesu. Zajímá vás, kolik v Ostravě zaplatíte třeba za garsonku nebo za 2+1 ? Nahlédněte do tabulky. Částky jsou samozřejmě pouze orientační, ale k tomu, abyste si udělali alespoň hrubou představu o cenové hladině, jistě postačí.
Rozmezí nájemného v Ostravě (XI/2020)
Dispozice | Nejobvyklejší činže |
1+kk, 1+1 | 4 600 – 6 000 |
2+kk, 2+1 | 6 500 – 8 500 |
3+kk, 3+1 | 8 000 – 12 500 |
4+kk, 4+1 | 12 000 – 17 000 |
Co musí být součástí nájemní smlouvy?
Až si ze široké nabídky bytů vyberete takový, který bude co nejlépe odpovídat vašim představám a finančním možnostem, přijde na řadu podpis smlouvy. Samozřejmě za předpokladu, že proti vám majitel nebude mít nějaké výhrady a svou nemovitost vám poskytne. Abyste se vyhnuli případným problémům, je dobré vědět, na co má majitel právo a co by si naopak dovolit neměl. Co musí řádná nájemní smlouva obsahovat? Není toho málo. Ostatně posuďte sami.
- PŘESNÁ IDENTIFIKACE ÚČASTNÍKŮ – musí být zřejmé, kdo je vlastníkem a kdo nájemníkem. Kromě jmen, jsou nejdůležitějším identifikačním údajem rodná čísla.
- PŘEDMĚT SMLOUVY – další nezbytnou položkou je předmět smlouvy, který musí být jasně stanoven. V případě špatné formulace by mohla být listina neplatná.
- DOBA TRVÁNÍ NÁJMU – přesné údaje a správná formulace jsou opět velmi důležité! Jde o to, zda uzavíráte smlouvu na dobu určitou (v tom případě musí být uvedeno do kdy) nebo na dobu neurčitou (stačí pouze datum, od kdy začíná platit). Měly by být uvedeny i podmínky, za kterých bude smlouva na dobu určitou vždy prodloužena.
- ČINŽE A NÁKLADY NA SLUŽBY – zcela nezbytným údajem je výše nájemného i datum a způsob úhrady. Musí být rovněž stanoven způsob placení vody, elektřiny, plynu a dalších věcí, bez kterých se provoz bytu neobejde.
- JISTINA – jistina či chcete-li kauce. Na tu dnes nezapomene žádný majitel. Obvykle se sjednává ve výši jedné až dvou činží. Slouží k úhradě škod způsobených nájemníkem a to včetně dluhů za služby a energie, které by případně mohly vzniknout.
- PRÁVA A POVINNOSTI – stanovení práv a povinností obou smluvních stran je velmi rozumnou součástí dokumentu. Jde například o přesné stanovení práva majitele na vstup do bytu za účelem kontroly. Nebo o podmínky, za kterých může nájemník nemovitost využívat k podnikání. Tento bod může zahrnovat celou řadu dalších věcí.
Na domácího mazlíčka máte právo!
Podle nového občanského zákoníku platného od 1. ledna 2014 vám vlastník bytu nemůže domácího mazlíčka zakázat. Musíte však splnit alespoň základní pravidla, při jejichž nedodržení, bude toto vaše právo ohroženo. Menší pes, kočka nebo papoušek vám většinou projdou bez problémů. S medvědem to ale radši nezkoušejte! Vaše domácí zvíře totiž nesmí působit nepřiměřené potíže ani majiteli bytu, ani ostatním obyvatelům nemovitosti. Nesmí být příliš hlučné ani znečišťovat společné prostory domu. V souvislosti s chovem zvířete po vás může majitel chtít třeba vyšší kauci nebo vyšší zálohy na služby, zejména na úklid domu. Na podobných věcech se dá určitě dohodnout.
Víte, jak je to s kaucí?
Zmínili jsme fakt, že má vlastník bytu právo požadovat po vás hned na začátku kauci. Ta obvykle nepřesahuje dvojnásobek činže, ale pravdou je, že by podle zákona mohla být i jejím šestinásobkem. Její výše musí být ale vždy součástí smlouvy! Zaplatit ji můžete hotově nebo převodem na účet. To, že máte po ukončení nájemního vztahu nárok na její vrácení, asi víte. Nejspíš vás ale překvapí, že by celá částka měla být vyšší o patřičné úroky. To ví zřejmě málokdo.
A mimochodem, jak velký byt v Ostravě hledáte? A měl by být v samém srdci města, nebo spíš tam, kde bude blíže do přírody?