Služby,  Zprávy

Doporučený balík – jak jej zabalit a na co před jeho odesláním myslet?

Odeslat doporučený balík není tou nejsložitější věcí na světě, nicméně i zde lze dělat věci lépe a hůře. Čím se při odesílání balíku řídit, to vám prozradíme na následujících řádcích – pojďme na to!

Doporučený balík v první řadě důkladně zabalte

Na máločem závisí úspěch doručení zásilky tolik, jako na jejím správném zabalení – špatně zabalenou zásilku nemusí dopravce v některých případech ani akceptovat! Správné zabalení dělají především tři faktory, tj.

  •         Vnější obal
  •         Vnitřní výplň
  •         Oblepení
  •         Správně napsaná adresa

Proberme nyní tyto případy jeden po druhém.

Vnější obal

Za vnější obal by měla ideálně sloužit kartonová krabice z alespoň dvouvrstvé lepenky. Nové krabice jsou samozřejmě preferované před těmi staršími, ale pokud máte použitelné starší krabice, které nejsou potrhané, nemají příliš odřené rohy atp., můžete klidně zabalit vaši zásilku do nich. Pozor i na rozměry, nevolte krabici zbytečně velkou, ať neplatíte více, než je třeba. V příliš malé krabici pak může hrozit poškození zásilky, pokud se bude dotýkat jejích stěn.

Vnitřní výplň

Co se vnitřní výplně týče, můžete použít i staré noviny, ale to by měla být až nejkrajnější varianta. Daleko lepší je bublinková fólie, pěnové granule, polystyrenové útržky (nebo ještě lépe, polystyrenové výlisky, které budou kopírovat tvar vaší zásilky a další výplňové materiály k tomuto účelu zamýšlené. V žádném případě by nemělo dojít ke kontaktu obsahu zásilky s kteroukoliv ze stěn obalu!

Oblepení 

Zpravidla se má balík lepit páskou do tvaru H na straně, která se bude otevírat, můžete pro jistotu ale oblepit i další rohy a hrany pro větší zpevnění.

Celkově by měla být zásilka zabalena tak, aby zboží uvnitř bylo schopné odolat pádu z výšky alespoň jednoho metru, tlaku odpovídajícímu přibližně pětinásobku vlastní hmotnosti a vibracím, až se bude pohybovat po válečkovém dopravníku v třídírně!

Do větších detailů je otázka balení zásilek probrána v tomto článku.

Balík opatřete adresním štítkem

A nezapomeňte zároveň odstranit případné staré štítky, pokud jde o krabici již dříve použitou. Adresní štítky si můžete vygenerovat a vytisknout na stránkách pošty či jiného dopravce (u některých stačí pouze vyplnit údaje online a krabici polepí sami). Štítek lepte na největší stranu balíku. Můžete se obejít i bez štítků a adresu napsat ručně. Vaše vlastní adresa bude patřit na horní levou část největší strany, adresa člověka či firmy, kam balík posíláte, pak na pravou spodní stranu.

U pošty nezapomenout ani na podací lístek

Pokud je balík doporučený, musíte samozřejmě vyplnit i podací lístek. Na tom nic komplikovaného není – v podstatě stačí opět vyplnit adresu vaší a adresu příjemce. Jestliže posíláte balík na dobírku (v tom případě se ale již nejedná o doporučený balík), připište ještě konkrétní cenu v korunách.

V případě dobírky je nutné vyplnit ještě dobírkovou složenku, kam opět napíšete stejné údaje jako v předchozím případě. Jak složenka, tak podací lístek je volně k dostání na poště. Můžete se jimi zazásobit i předem, abyste je při předání nemuseli vyplňovat ještě na místě. Jak u pošty, tak u ostatních dopravců lze dnes již nicméně celý proces vyřídit i online cestou, pokud je to pro vás pohodlnější.

Soukromí dopravci nabízejí podobné služby jako pošta 

Ačkoliv se taková služba obvykle nehonosí názvem “doporučený balík”, její podstata zůstává v podstatě totožná. Soukromí dopravci dnes nabízejí prakticky stejné služby, jako klasická pošta, a to mnohdy i za výhodnější ceny včetně pojištění. Výhodou soukromých dopravců bývala nabídka vyzvednutí balíku přímo u vás doma, pošta již nicméně v současnosti tuto službu nabízí také. Volba je tedy na vás, čím službám dáte přednost. Prakticky všichni přepravci pak nabízejí i sledování balíku online – sledujte vaši zásilku, jak si razí cestu k adresátovi. Pokud vás pak zajímá průměrná doba doručení (nejen) v nejvytíženějším období roku, tedy o Vánocích, podívejte se na tento článek.

Posíláte doporučené zásilky často? Které dopravce využíváte a proč? Popište své zkušenosti v komentářích!

Napsat komentář