Ve vnitřních prostorách je v ČR povinné nosit respirátor či jiný ochranný prostředek s filtrační účinností alespoň 94 % (odpovídá třídě FFP2 či KN95). Jak je to ale u dětí? Musí také nosit respirátory FFP2?
Povinnost zakrývat si nos a ústa ve vnitřních prostorách neplatí pro děti, které ještě nezahájily povinnou školní docházku. Starší děti ochranu nosit musí. Není však nutné, aby nosily respirátor.
Děti do 15 let mohou nosit chirurgické roušky
Ačkoliv česká vláda doporučuje nošení respirátorů i dětem, do 15 let je oficiálně možné nosit pouze roušky. A pokud začnete trochu pátrat, zjistíte, že rouška je pro děti lepší volbou. Společnost GOOD MASK si nechala vypracovat analýzu ohledně dětských respirátorů, z níž vyplynula pro spoustu rodičů překvapivá zjištění.
Pokud někdo prodává dětské respirátory, obvykle jde pouze o respirátory, jež jsou velikostně menší. Žádný jiný rozdíl v nich oproti těm dospěláckým není. Dětský obličej je však jinak tvarovaný a zmenšení respirátoru nestačí.
Kromě toho mají děti jinou frekvenci dýchání a funkční kapacitu plic, proto je problematický odvod oxidu uhličitého z respirátoru. Jestliže respirátor těsní, jak by měl těsnit, dítě je vystaveno problému udušení. Pro děti je tedy ideální respirátor, co netěsní, respektive rouška.
Pořiďte dětem veselé roušky s obrázky
I v mnohých lékárnách pořídíte dětské chirurgické roušky s veselými motivy. Možná jsou o něco dražší než ty obyčejné modré, avšak dětem udělají radost. Zpříjemněte jim tu nepříjemnou povinnost zakrývat nos a ústa. Dětské roušky jsou navíc vyráběny v menší velikosti, a tak na dětském obličejíku lépe sedí. Pokud doma zrovna máte pouze roušky klasické velikosti, můžete zavázat uzlík na obou gumičkách a tím roušku trochu zmenšit. Na internetu případně najdete i videonávody, jak zmenšit klasickou roušku. Jako nouzové řešení to postačí.
Tip: Nezapomeňte kromě dětských respirátorů nakoupit i antigenní testy.