Aktivní máma

magazin pro aktivní ženy

Kdo by pro svoje dítě nechtěl to nejlepší? Dětská postel Masiv je to nejlepší, co se ze dřeva dá sehnat. Žádné slepené dřevěné desky, které se na první pohled jen tváří jako kvalitní dřevo. O to tady nejde. My se bavíme o poctivém zpracování. O dílech, které vznikly z jednoho, poctivého kusu dřeviny.

Také chcete pro vaše dítě to nejlepší?

Postel z masivu je rozhodně skvělá volba, pokud chcete svému dítěti dopřát. Dřevo je krásný přírodní materiál, který se univerzálně hodí do většiny interiérů. Pokud nesháníte atypický materiál nebo nepotřebujete nakupovat levně, masiv je rozhodně nejlepší volbou. Každopádně i výrobky z masivu mohou mít různou kvalitu a před nákupem je vždy dobré si prověřit i typ barev, který byl použit k případnému barvení postele. Ne všechny barvy mají totiž atest a mohou obsahovat škodlivé látky, které nejsou vhodné pro dětský pokoj.

Z masivu je možné vytvořit víceméně libovolné tvary a proto je nabídka výrobců opravdu široká. Postel je totiž velmi důležitým místem pro každého jedince, nejen děti. Když někde trávíme třetinu našeho života, neměli bychom na tomto místě šetřit. 

Jaký je rozdíl mezi postelí z masivu a klasickou postelí, která je vytvořena z překližky? 

Masivní dřevo vzniklo tak, že se nejdříve natěžili stromy určitého druhu. V našem případě borovice. Tu v lese dřevorubci pokáceli a odvezli jí na pilu, kde z jednotlivých očištěných kmenů vytvořili dřevěné desky různých tvarů. Z těchto dřevěných desek se následně začali vyrábět jednotlivé díly postele, které pak následně byli smontovány k sobě, aby dávali výsledný tvar postele, kterou si můžeme jako spotřebitelé koupit. 

Překližka naproti tomu je kompozitní materiál. Je to dřevo, které bylo vytvořeno lidskou rukou ze zbytkových dřevěných materiálů nebo stromů, které nebyly vhodné pro výrobu masivních dřevěných desek.

Jako zbytkové materiály se mohou používat?

  • Piliny
  • Dřevěná vlákna
  • Zbytky z výroby dřevěných desek

To záleží na záměru výrobce, jestli chce mít povrch hladký nebo ne. Jakmile víme, které desky chceme vyrábět, přichází čas na lis. Ten totiž smíchá piliny nebo vlákna a spojí je dohromady s chemickým lepidlem, které se následně zapeče dohromady pomocí tlaku a vysoké teploty. To je hlavní rozdíl mezi masivním dřevem a kompozitem.

Dalším zásadním rozdílem bude samozřejmě i cena. Ta je u obou materiálů velmi odlišná. Masiv je totiž vždy dražší, protože je vyrobený z přírodního materiálu. Nicméně i mezi masivy jsou rozdíly a jejich cena závisí vždy na zdrojové surovině, tedy ceně stromu, ze kterého je dřevo vyrobeno. U kompozitních materiálů jsou používány zbytky a víceméně nevhodné kusy dřeva, se kterými není možné udělat nic jiného. A to bude samozřejmě na ceně znát, protože kompozity jsou vždy levnější.

Jaké jsou nevýhody jednotlivých dřevěných materiálů?

Nedá se s jistotou říci, že masiv je správně a překližka špatně. Takovéto zobecňování určitě není na místě. Každý materiál má své využití a specifika. Jaké to jsou? Pojďme se nejdříve podívat na masiv. Ten je totiž vyrobený z jednoho kusu dřeva, díky tomu nemá takovou pevnost jako kompozity a zároveň je náchylný na kontakt s vodou. Při něm může nabobtnat nebo se prohnout, což určitě není žádané.

Naopak kompozity jsou v tomto ohledu úplně jiné. Díky jejich výrobě nabízejí mnohem lepší pevnost. Ta je dána lisování a utvářením struktury pomocí chemického lepidla na dřevo. Což je zároveň i velkou nevýhodou, protože právě tato lepidla jsou dost často zdraví škodlivá a jejich použití v nábytku pro děti rozhodně není moudrá volba. Masiv je naproti tomu naprosto nezávadný a proto ideální volbou pro bezpečný dětský pokoj.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *