Pravou vánoční atmosféru si jen těžko dokážeme představit bez tónů koled. Za svou dlouho historii se koledy rozrostly i o moderní vánoční písně, ale jedno mají s těmi klasickými společného. Každá koleda většinou obsahuje snadno zapamatovatelná slova, melodii a opakující se sloky, takže když se je v dětství naučíme, už na ně nikdy nezapomeneme.
Kde se vzaly vánoční koledy
Tradice zpívání vánočních koled vznikla už v dávných dobách, nejprve jako nábožensky laděné písně, které se zpívaly v kostelech a později s nimi děti chodily na koledu. Obcházely jednotlivé domy v okolí a jejich zpěvem si vždy vykoledovaly nějakou odměnu, kterou bylo především jídlo a pití. Tato tradice se ale dnes dodržuje už jen na velmi málo místech. Původní vánoční koledy si stále ale ponechávaly svůj náboženský podtext a pomocí nich se oslavovalo narození Ježíše Krista.
Koledy, jak je známe dnes
Všechny takové původní koledy se zachovaly až dodnes, ovšem ve velké míře k nim přibyly i moderní vánoční písně, které už náboženské prvky neobsahují. Ať už máte rádi jakékoliv vánoční koledy, na kytaru si letos zazpívejte a zahrajte také. Pokud se na zpěv a hraní moc necítíte, určitě si je alespoň poslechněte. Koledy mají přinášet nejen vánoční atmosféru, ale oslavují radost, štěstí, očekávání a všechny mají jedno společné – obsahují silné emoce, kterých jsme všichni během svátků plní.
Co si zahrajete letos
Asi každý umí a zná text Jak jsi krásné, neviňátko nebo akordy Půjdem spolu do Betléma. Tyto vánoční koledy texty a akordy máme v sobě zakořeněné již od dětství, kdy jsme je zpívali přinejmenším ve škole. Mezi ty modernější vánoční písně a koledy u nás patří především Vánoční tajemství od Hany Zagorové, Sliby se mají plnit o Vánocích od Janka Ledeckého nebo Purpura z dílny Suchého a Šlitra.
Ať už se vám líbí jakákoliv, nezapomeňte si letos zazpívat.