Móda

Historie podprsenky

Tak jako všechny předměty kolem nás, tak i spodní prádlo prošlo dlouhou historií.Pojďme se společně podívat, jak se postupně vyvíjela podprsenka.

První „náznaky“podprsenky

Mnoho zdrojů považuje za dobu prvního vzniku podprsenky 15. století. Avšak její historie se datuje do mnohem vzdálenější minulosti, a to přesně do dob starého Egypta, kdy si ženy kolem poprsí uvazovaly kus látky, tzv. „strofium“. Tehdy je nenapadlo si prsa zakrývat z důvodu studu nebo působící gravitace – své přednosti chtěly mít ženy v bezpečí, tudíž jejich zavazování mělo spíše bezpečnostní funkci.

Předchůdce podprsenek s košíčky

Postupem doby se začaly vyvíjet korzety, které se staly předchůdcem dnešní klasické košíčkové podprsenky. Korzety se vyznačovaly jak módním kouskem, tak i svou stahovací funkcí. Ovšem nosit takový korzet nebylo vůbec jednoduché, protože způsobovaly mnoho potíží – ženám se těžce dýchalo kvůli silnému šněrování, dokonce docházelo i k poškození vnitřních orgánů.

První patent

První patentovaná podprsenka pochází z roku 1889, kdy tento patent získala Francouzka Herminie Cadolle. Tehdy si Herminie pohrávala s myšlenkou jednoduchosti a lehkosti, až přišla s nápadem, který rozdělil korzet na dvě části. O čtyři roky později další patent získala i Američanka s českými kořeny Marie Tucek.

První push-up

Ženy si podprsenky oblíbily až kolem roku 1913 a za tuto oblibu můžeme vděčit mladičké Američance Marie Phelps Jacobobé. Marii čekal velmi důležitý ples, při přípravách se snažila zakrýt kostice, které vykukovaly z korzetové podprsenky. A tak sešila několik kusů látky – kupodivu tyto sešité kapesníčky se nejvíce podobaly dnešní podprsence.

A abychom dali šanci i mužům, o další zlom ve vývoji dámských podprsenek se činil v roce 1943 miliardář a režisér Howard Hughes – pro herečku Jane Russel sestavil tzv. push-up podprsenku, aby ve filmu Psanec měla dokonale zvednutá ňadra.

Tehdejší ženy to opravdu neměly jednoduché a není jim co závidět, my si jenom můžete hýčkat to naše bavlněné spodní prádlo, které je oblíbené díky svému pohodlnému nošení. Jak vidíte, dámské spodní prádlo není jen tak obyčejným kouskem šatníku. I tyto atributy našeho moderního každodenního života mají zajímavou historii a prošly dlouhým vývojem.

Napsat komentář