Móda,  Móda a styl

Co na sebe, když je venku zima? Moje posedlost dámskými kabáty

Už mě nějakou tu chvíli znáte a řekla bych, že byste spíš odhadovali, že mým cílem při nákupu „outwearu“ (tak se říká bundám, dámským kabátům no a prostě všemu, co si dáváte na sebe, když jdete ven a v místnosti to potom sundáte, jak mi vysvětlil můj kamarád pracující v jednom obchodě s oblečením), bude spíše kožená bunda, nebo něco podobně drsňáckého. Jasně, že jednu vlastním, a je to můj velmi oblíbený kousek, ale ruku na srdce, jsem spíš na kabáty. Nemyslím si, že by mi kabáty slušely o tolik víc než třeba kožené či riflové bundy, ale připadají mi zkrátka tak nějak univerzálnější. Můžete je nosit do práce, stejně tak i do divadla nebo je vytáhnout i na nějakou formální akci 

A čím jsou vlastně dámské kabáty charakteristické?

Uvědomuji si, že kabát je poměrně široký pojem. Pokud chcete získat přehled o různých typech kabátů, mrkněte nejprve na tento teoretický výčet. S jeho pomocí si můžete udělat představu o tom, že to, co obvykle nosíme, je typ kabátu, zvaný „kaban“ – zajímavé, že? Střih toto svrchního oděvu vytváří z uniformy francouzských námořníků. Jedná se o kabát v délce nad kolena s vypasováním. A to je přesně to, co já potřebuji. Kopíruji tak siluetu přesýpacích hodin i svrchním pláštěm. I když bych ráda vyzkoušela i ponča nebo pelerínky, mám s těmito druhy svrchníků poněkud neblahou zkušenost. V momentě, kdy je přehodím přes svůj objemnější hrudník, připadám si doslova těžkotonážně. To už snad raději navleču nějakou lehce vypasovanou bundu nebo parku. 

S kabáty se pojí bohatá historie

Popravdě mě docela překvapilo, jakou tradici za sebou kabáty mají z historického hlediska. Většina z klasických střihů byla součástí buď uniforem, nebo typických dvorských oděvů napříč různými historickými etapami. Co se vysoké krejčoviny, tedy produktů slavných módních domů týká, mají i kabáty svého ikonického zástupce. Jedná se o tohoto krasavce ve velbloudí barvě. Oproti mému vkusu je docela volný, nicméně tento nedostatek dohání přepásáním. Vychází ze střihu dámské krejčové Mariny Rinaldy, které už na konci 19. století provozovala svůj salón pro dámy větších velikostí. Vidíte, už tehdy na nás madame myslela!

Jaký kabát vám bude slušet?

Abych tedy předala i nějakou tu radu nebo zkušenost: pokud jsou vaše proporce podobné jako ty mé, vyhledejte kvalitní kabát popisovaného střihu, případně pokud Vám lichotí volnější střih, nebojte se opět oslovit švadlenu a doplnit ho páskem. Pořiďte nejen zimní, ale i jarní či podzimní variantu. A nebojte se investovat do svrchníku i přiměřenou částku peněz. 

Investice do kvalitního kabátu se vám vyplatí minimálně ze dvou důvodů

Dobře ušitý kabát z kvalitní látky s Vámi může být roky, jak se můžete dočíst třeba zde. Druhým nezpochybnitelným benefitem je skutečnost, že pokud zrovna nemáte peníze na rozhazování, bude Vás koupě relativně drahého kusu oblečení (nebo dvou), motivovat k udržení když ne štíhlé, tak přinejmenším stále stejné linie. A to se vyplatí. 😉

NAD BARVOU SE POŘÁDNĚ ZAMYSLETE

Pokud se k investici do dražšího kabátu skutečně rozhodnete, osobně bych Vám doporučila spíše střízlivé barevné spektrum. Já osobně jsem jednou investovala do zářivě zeleného kabátku, který mi prostě učaroval. Přinesla jsem ho domů a týden jsem se z něj těšila. Po tom týdnu jsem si uvědomila, že se z něj sice těším, ale že bych ho měla k čemu vzít, to ne. Naštěstí jsem byla tak prozíravá, že jsem neustřihla visačku a nevyhodila účtenku. Kabát pak frčel zpátky do prodejny a jak jsem nakonec byla ráda, že jsem ho mohla vyměnit za střízlivější a univerzálnější černou variantu a jelikož mi ještě nějaké peníze zbyly, rozhodla jsem se investovat do kvalitního spodního prádla z Miorio. 

Z toho plyne poslední rada pro vás – buďte nad svými nákupy uvážlivé a nehromaďte kousky, do nichž se v obchodě zamilujete. Pomyslete na tu práci, která za těmi všemi kousky je. Nenechávejte ji přijít vniveč. 

Nosíte raději kabáty nebo bundy? Kolik takových kousků ve svém šatníku máte? 

 

Napsat komentář