Jak najít pronájem bytu ve Zlíně za přijatelných finančních podmínek, když je volných a především pak těch cenově dostupných nemovitostí stále o dost méně, než by ve městě této velikosti bylo potřeba? Kde hledat střechu nad hlavou, když se zde průměrná činže už blíží dvěma stovkám za metr čtvereční podlahové plochy? Jaký je ve skutečnosti vliv byrokratických procesů na trh s nájemním bydlením a mohou připravované změny ve stavebním řízení výrazněji přispět k širší nabídce a potažmo i nižším činžím? Pokusíme se dnes na tyto otázky nalézt jednoduchou a stručnou odpověď.
Jak najít pronájem bytu při omezené nabídce?
Situace s nájemním bydlením je ve Zlíně stále poměrně složitá. Nějaké možnosti tu sice jsou, ale hledání vhodného pronájmu za rozumné peníze je zde pořád ještě během na dlouhou trať. Je totiž faktem, že nových bytů tady přibývá nejméně v celé republice a jelikož zájem o život ve městě nepolevuje, stoupají jak prodejní ceny, tak i činže. Výsledkem je to, že podaří-li se vám sehnat garsonku pod 7 500 korun měsíčně, můžete si gratulovat.
8 let a 11 měsíců
Z dostupných údajů vyplývá, že chtěl-li si člověk v roce 2018 na Zlínsku pořídit vlastní třípokojový byt, musel na něj šetřit v průměru 8 let a 11 měsíců a to pochopitelně za zcela nereálného předpokladu, že by z vydělaných peněz neutratil jedinou korunu třeba za jídlo, oblečení a podobně. Stále rostoucí ceny nemovitostí tak nutí čím dál větší počet lidí, aby se poohlédli po nějakém pronájmu, když je zakoupení vlastní střechy nad hlavou takto náročné. Vliv prodejních cen bytů na výši činží je zde tedy více než zřejmý. Pro koho je možnost ušetřit si na vlastní byt zcela mimo realitu, ten je nucen hledat alespoň pronájem. Převis poptávky nad nabídkou se tak stává ještě výraznějším a činže logicky rostou.
Nájemné ve Zlíně (3.Q/2018)
DISPOZICE BYTU | ORIENTAČNÍ ČINŽE |
1+kk, 1+1 | 7 000 – 9 000 Kč |
2+kk, 2+1 | 9 000 – 12 500 Kč |
3+kk, 3+1 | 12 000 – 16 000 Kč |
4+kk a větší | od 17 000 Kč |
Vyberete si z nových projektů?
Pokud se vám stále nedaří nalézt vhodný pronájem v nabídce, kterou město momentálně disponuje, možná vám přijde vhod stručný výčet bytových projektů, jejichž realizace byla buď nedávno dokončena, nebo je jejich stavba jen otázkou nejbližších měsíců. Je totiž velmi pravděpodobné, že se tak jako jinde, i zde jejich část objeví na trhu s nájemním bydlením. Pojďme se tedy na některé z nich podívat.
1) PARK TOWER – V Lorencově ulici vznikne do roku 2020 výšková budova se 107 byty a to jak standardními, tak těmi luxusnějšími.
2) U CENTRÁLNÍHO PARKU – Jde o jeden z největších projektů svého druhu, který byl ve Zlíně v posledních letech realizován a který sestává z několika šestipodlažních budov.
3) BYTOVÉ DOMY V BŘEZNICI – V Březnici u Zlína má vyrůst celkem 6 bytových domů a to zhruba do poloviny roku 2020.
4) VILLA LEŠETÍN – V centru města je těsně před dokončením villa dům s patnácti nadstandardně provedenými byty.
Novostaveb je jako šafránu a ceny rostou
Potíže s cenově dostupnými byty se netýkají pouze Zlínska. Jsou problémem celé České republiky. Že se u nás buduje málo, je obecně známý fakt stejně jako to, že je za jednu z hlavních příčin nedostatečné výstavby označována především mimořádná délka a komplikovanost stavebního řízení. Pokud jde o dostupnost, je vcelku lhostejné, zda se budeme bavit o bydlení vlastnickém či nájemním, jelikož cenová hladina činží je obvykle úzce spjata s výší prodejních cen nemovitostí. Čím dráž nakoupíte, tím vyšší činži budete zpravidla požadovat, aby návratnost vaší investice dávala alespoň trochu smysl.
156. místo nás řadí na úroveň Zimbabwe
Důvodem zoufale slabé výstavby jsou tedy zejména byrokratické překážky a z neustálého růstu cen lze do značné míry vinit stát, potažmo pak jeho úředníky. V rychlosti udělování stavebního povolení patříme mezi nejpomalejší země v Evropě a celosvětově (patří nám 156. místo ze 185 hodnocených) se pohybujeme na úrovni takových států, jako je Zimbabwe, Trinidad a Tobago nebo Palestina.
Není proto divu, že od nového stavebního zákona, který je v současnosti připravován, si řada developerů i realitních odborníků slibuje radikální zlepšení situace. Měl by totiž přinést zásadní zrychlení celého povolovacího procesu, což by v konečném důsledku mohlo významně přispět k nasycení trhu s nemovitostmi a tedy i ke kýženému poklesu cen. Uvidíme.
Situace se nezlepší ze dne na den
Vzhledem k připravovanému zákonu lze sice očekávat určité zlepšení, pokud jde o dostupnost bydlení a to jak s ohledem na prodejní ceny bytů, tak i na průměrnou výši nájemného. Domnívat se však, že by v dohledné době propukl stavební boom takových rozměrů, že by s sebou přinesl pokles cen v řádu desítek procent, je nereálné. Obzvláště ve větších městech typu Zlína, kde bude poptávka vždy poměrně silná, se zásadnějšího zlevnění jenom tak nedočkáme. Jde spíše o záležitost dlouhodobou a zvýšená výstavba se může na cenách bytů pozitivně projevit klidně až za 5 i více let.
Můžete zkusit vyčkat, ale…
Je-li pro vás důležité ušetřit na nájemném několik stokorun měsíčně, pak jistě můžete zkusit vyčkat, co přinesou nejbližší měsíce. Rozumnější ale nejspíš bude, když začnete vybírat z toho, co vám trh s nájemním bydlením nabízí už dnes, protože výraznější pokles cen se letos určitě konat nebude. Není to sice ideální, ale jsou i dražší města než je Zlín.
Věříte, že je zásadnější pokles nájmů v horizontu několika málo let pravděpodobný nebo máte obavy, že k němu nedojde ani pod vlivem výrazně většího množství nově postavených bytů? A jakou nejvyšší činži jste kdy byli nuceni platit?