Články: Práce a zdraví/nemocenské pojištění

Zdravotní problémy v zaměstnání

DOTAZ

Moje mamka pracuje jako uklizecka na skole a ma strasne problemy z bolesti zad az skoncila v nemocnici ted uz bude prez 3 mesice doma skousela si zazadat o duchod ale marne pry nedosahuje na to aby na duchod mela narok tak ji obvodak napsal ze praci nemuze nadale delat tak chce ke konci Brezna skoncit kdyz nemuze praci dal delat a ted se jedna o to ma narok na odstupne?a z ceho se ji bude pocitat kdyz 3mesice marodi z nemocenske?prosim o radu na co ma narok a jak se to pocita.

Vyrovnávací příspěvek

DOTAZ

Pracuji jako prodavačka v nákupním centru, krátký-dlouhý týden, směna po 12 hodinách. Jsem ve 3 měsíci těhotenství a zaměstnavatel mě nemůže přeřadit na jiné místo, pracuji dál na směny, ale jen na 8 hodin. Zaměstnavateli se nelíbí, že neplním fond pracovní doby a chce abych chodila do práce každý den na 8hodin nebo mi sníží plat. Pro mě je velice únavné stát 8hodin na nohou tolik dní po sobě. Mám nárok na vyrovnávací příspěvek?

Zdravotní komplikace mi neumožňují pracovat na plný úvazek

DOTAZ

Jsem delší dobu v pracovní neschopnosti. Lékař mi navrhuje posudkové řešení. Požádala jsem si o přiznání ID. Posudkový lékař mi předběžně sdělil, že moje zdravotní problémy odpovídají ID I. – II. stupně. Zatím ještě řízení neproběhlo. Obrátila jsem se na svého zaměstnavatele, zda by mi umožnil pracovat na zkrácený úvazek, protože na plný úvazek pracovat nezvládnu. Zaměstnavatel to odmítl s tím, že si nebude drobit pracovní úvazky. Nevím, jak mám dál postupovat. Pokud bych dala výpověď ze zdravotních důvodů, jak bych byla řešena na úřadu práce? Předpokládám, že budu těžko shánět zaměstnání.

Vyrovnávací příspěvek

DOTAZ

Jsem učitelka na ZŠ, učím přírodopis a tělocvik. Minulý týden mi lékař sdělil, že čekám dvojčata a že bych buď měla zůstat doma nebo se se zaměstnavatelem domluvit na tom, že budu učit pouze přírodopis neboť tělocvik je vzhledem k mému stavu rizikový. Chtěla jsem se zeptat, zda je v případě, že bych učila pouze přírodopis (to znamená poloviční úvazek) možno zažádat o tzv. vyrovávací příspěvek v těhotenství.

Jak vypočítat nemocenskou?

DOTAZ

Jak je to s vyplácením pracovní neschopnosti v tomto případě : Při rodičovské dovolené jsem se vrátila na 20% úvazek do zaměstnání. K 1.10.2010 jsem ukončila rodičovskou dovolenou a v práci si zvedla úvazek na 70%. Pokud bych teď otěhotněla, musela bych nastoupit do pracovní neschopnosti (pracuji v rizikovém prostředí). Z čeho by se mi neschopenka počítala? Pokud by se počítala z těch 20% přípočítávala by se k tomu i ta rodičovská dovolená? Např. při 20% úvazku jsem si vydělala 4000,-(+ 7600,- rodičovský příspěvek), při 70% úvazku si vydělám 14000,- Když teď otěhotním, kolik by asi tak měla činnit neschopenka?

Pracovní úraz

DOTAZ

V únoru roku 2008 jsem v zaměstnání utrpěla úraz, který byl způsobený zřejmě ztrátou vědomí v souvisolsti s těhotenstvím. Incident si vyžádal několikadenní ošetření v nemocnici a celkem desetidenní pracovní neschopnost.
Jedná se v tomto případě o pracovní úraz? Byla povinnost hlásit úraz na mé straně, když k vědomí jsem přišla až během trastportu a to už mimo pracoviště. Do dnešního dne mě to nenapadlo řešit a doufám, že už to ani nikdy nebudu potřebovat, ale nenese zaměstnavatel i v tomto případě odpovědnost za můj úraz? Co vše bych v tom případě měla udělat?