Články: Žena, její profese a rodina

InspiroMatky: Každá dovolená jednou končí, i ta mateřská

Sice se vám to teď nezdá, ale čas uteče a najednou se máte vrátit zpět do zaměstnání. Jenže… Jenže to už dávno není „ta práce“, kterou si pamatujete. Lidé se změnili, stejně jako pracovní náplň. Anebo se změnily pozice a ta vaše už dávno není. V tom případě vás čeká koloběh hledání nové práce a vy nevíte jak začít. Ze všech stran sice slýcháte dobře míněné rady, ale když přijde na lámání chleba, jste v tom sama. Podobné pocity a zkušenosti vedly tři maminky, lektorky a profesionálky v oblasti personalistiky k tomu, aby založily spolek InspiroMatky.

Uvažujete o přivýdělku na mateřské či rodičovské dovolené? Nebojte se oslovit svého zaměstnavatele.

Jsou ženy, které se bez váhání rozhodnou pro odchod na mateřskou dovolenou na tři i více roků. Rozhodování to pro ně těžké není, chtějí se věnovat svým dětem na maximum, a pokud je jejich zaměstnání příliš nenaplňuje, přivítají tuto možnost i s otevřenou náručí. Jsou ale i takové ženy, které z trhu práce na dobu delší než několik měsíců odejít nechtějí. V takové situaci je nyní i nastávající maminka Zuzana.

Kurzy pro začínající podnikatelky s hlídáním dětí zdarma

Brněnské TOP CENTRUM PODNIKATELEK pomáhá ženám rozjet vlastní podnikání. V listopadu a prosinci pro ně pořádá kurzy „Přestaňte začínat a začněte“ a „Už podnikám, a nejde to dle mých představ“. Na kurzy si maminky mohou vzít i děti – hlídání je pro ně zdarma.

Čeští muži na rodičovské… pustíme je k dětem?

Jak se dnešní společnost staví k otcům na rodičovské dovolené? Nejnovější výzkum agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů (LOM) říká, že je to dnes již normální. Přesto jsme my ženy v podpoře svých vlastních mužů opatrné. Drtivá většina populace se také přiklání k tomu, že by zaměstnavatelé měli poskytovat otcům speciální benefity, firmy ale reagují laxně. Téma otců na rodičovské dovolené, a péči otců o děti obecně, tedy provázejí významné rozpory mezi proklamacemi a realitou.

Web pro sólo rodiče pomůže najít bezplatné hlídání dětí i nové přátele

Možnost využít vzájemnou pomoc při hlídání dětí a navázat kontakty s lidmi řešícími podobné problémy nabízí osamělým rodičům nový komunitní web www.solorodice.cz, který spustilo občanské sdružení Sólo rodiče. Prostřednictvím webu mohou rodiče zakládat skupiny za účelem hlídání potomků nebo aktivního trávení volného času s dětmi, nebo jen hledat přátele ze svého okolí a vyměňovat si zkušenosti a rady. Součástí stránek je i publicistická sekce s články, reportážemi, rozhovory, informačním servisem a pravidelnými blogy.

Kdo se bojí pružné pracovní doby? „Spořádané“ německé firmy nebo „uvolnění“ čeští zaměstnavatelé?

Vendula v létě pracuje na počítači v rozkvetlé zahradě. V zimě šéfa vídá denně, ale jen přes Skype. Svoje děti vyzvedává ze školky některé dny dokonce hned po obědě, a přitom dostává měsíční mzdu. Takto může vypadat zaměstnání s využitím flexibilní formy práce. Až dvěma třetinám českých rodičů ale zaměstnavatel žádnou formu flexibilního pracovního úvazku neposkytuje.

Jak se připravit na nástup do práce po mateřské dovolené?

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/yourdon/4021518793/sizes/m/in/photostream/Návrat z mateřské dovolené zpět do práce není vůbec snadnou záležitostí. Po letech strávených doma je také samozřejmostí, že se při nástupu do práce budete potýkat se spoustou učení, omylů a různých nepříjemných situací. Jak si toto náročné období usnadnit?

Nedostatečná flexibilita českých zaměstnavatelů odrazuje matky od návratu do práce

V rámci mezinárodního projektu FIT FOR FLEXI zrealizovala jazyková a vzdělávací agentura Channel Crossings ve spolupráci s německým partnerem rozsáhlý dotazníkový průzkum mezi ženami pečujícími o děti do 10 let. Výsledky šetření potvrdily, že s žádostí o flexibilní pracovní dobu či práci z domova stále uspěje pouze zlomek českých žen.