Články: Komunikace v rodině a zaměstnání

Jak uvádět profese a tituly před jménem aneb „Promovaný psycholog magistra Kudláková“

Photo by gcoldironjr2003, http://www.flickr. com/ photos/24328644@N08/2497294189Na rozdíl od mužů se ženy musí rozhodnout v jakém tvaru uvést svoji profesi či dosažené vzdělání. Jak pojmenovat pracovní pozici či titul na štítku na dveřích kanceláře, co napsat na vizitky, záhlaví emailů a dopisů? Jste ředitel nebo ředitelka? Asistent nebo asistentka finančního oddělení? A co si například počít v případě, kdy je Vaším oborem chirurgie?

Zvládáme prezentační stresy!

Co funguje proti trémě? Kam s rukama, když mluvím? Jak to udělat, abych se neklátil/a ze strany na stranu? Když prezentuji, zrudnu a naskáčou mi fleky na krku – je něco proti tomu?

Užíváme si prezentaci!

No jo, ale jak to udělat? Můžu při prezentaci říct vtip? Kdy a jak zapojit ukázku, kvíz, zajímavého hosta? Jak a čím „oteplit“ atmosféru při prezentaci? Co říct závěrem, abych zanechal/a dobrý dojem? Co vůbec znamená charisma mluvčího?

Prezentace nikdy nekončí!

Co je to za titulek? Proč takhle děsit lidi?! Inu, protože to je pravda. Prezentujeme se na výběrovém řízení, při klasickém business reportu, během konference, kde mluvíme, při povídání o dětech s kamarádkami, v rámci telefonátu s klientem…Teď jde jenom o to, abychom prezentovali (a sebeprezentovali) co možná nejlíp a ideálně – také si to užili! Co je dobrá prezentace a jak můžeme svoji prezentaci vylepšovat?

Slova v komunikaci – pomůcka i zbraň

„Mně nevadí, co řekl, ale jak to řekl!“ Výrok ilustruje známou skutečnost, že člověka často více rozčiluje formulace slov než věcná stránka sdělení. Neboli – když mluvíme, je třeba myslet na obojí.

Co děláme v konfliktu?

Někdy člověk při konfliktu aktivně hledá cestu ven z obtížné situace, ondy se rozpláče, někdy nechá situaci „vyhnít“, jindy bouchne do stolu. Existuje nějaká „správná cesta“, návod, jak se zachovat? Návod není, vítězí rozmanitost. V drtivé většině konfliktů neexistuje ta jediná spásná cesta, ale vícero možností, a je na nás, který způsob chování zvolíme.

Konflikt nevadí, konflikt pomáhá

Neděste se prosím, že po vás budeme chtít, abyste se stali hádavými, konfliktními lidmi! To spíše naopak. Ale říká se, že když znáš svého nepřítele, lépe s ním umíš bojovat. V tomto případě není naším nepřítelem konflikt, ale spíše neznalost, neporozumění a předsudky, které toto slovo provázejí.